Market ve Perakende Sektörü

Martın Roll/Venture Republıc CEO’su Global Markalar Nereden Çıkacak?
Markalar Azalacak

Hızlı tüketim sektöründe çok fazla marka var. Sektörde global ve yerel anlamda birçok oyuncunun olması, marka sayısının artmasına neden oldu. Ancak marka sayısı bu kadar çok olunca çıkışların olması kaçınılmaz görünüyor. Dünya genelinde hızlı tüketim kategorisinde birçok markada sayıca azalma olacağını tahmin ediyoruz.
Atağa Geçenler

Bunun yanında teknoloji, sağlık ve finans sektörlerinde marka sayısında artış yaşayacak. Yeşil enerji konusunda henüz markadan söz edemiyoruz ama burada da bir artış söz konusu. Finans sektöründe, özellikle kriz sonrasında yeni markalar çıkacak.
Yeni Globaller

Amerika, global seviyede markalar yaratma, bunu sürdürülebilir kılma, hatta ikon haline getirme konusunda dünya lideri. Gelişmekte olan ülkelerin ise marka yaratmada eksiklikleri var. Bu eksikliklerin kaynağı, markanın stratejik olarak önemini kavramamış olmaları, yönetici seviyesinde güçlü karar mekanizmalarından yoksun olmaları. Ama Asya’da şimdi global markaların yeri olacak. Kısa ve orta vadede Kore’den çok sayıda global marka çıkacak. Daha uzun vadede ise Çin ve Hindistan global markalarını pazara sunacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: