Market ve Perakende Sektörü

İki yıl içinde dört büyük şirketini daha halka arz etmeye hazırlanan Ülker Grubu, geçtiğimiz ay Migros’tan devraldığı Şok Marketleri’ni büyütüp satmayı planlıyor.
Önümüzdeki iki yılda dört büyük şirketinin yaklaşık yüzde 60’lık hissesini halka arz etmeyi planlayan Ülker Grubu, önümüzdeki dönemde tarihi hamlelere hazırlanıyor. Geçtiğimiz ay Migros’tan devraldığı Şok Marketleri’ni büyütüp satmayı hedefleyen grup, CNBC-e Business Dergisi’nin temmuz sayısına konu oldu. Ülker’in finansal yatırım olarak gördüğü alım fırsatlarını Gözde Finansal Hizmetler üzerinden değerlendirdiğini belirten Ülker Grubu CFO’su Cem Karakaş, “Gözde, geçtiğimiz ay Şok zincirini satın aldı. Daha önce de bizden Exper Bilgisayar’ı almıştı. İşinin doğası gereği bu iki şirketi de geliştirip, değerini bulduğunda satacaktır. Gözde, medyada da yatırım yapmak üzere bir dizi görüşme yaptı. Şunu açıkça söyleyebilirim. Yıldız Holding’in hiçbir zaman medya sektörüne yatırım yapmayacağına eminim” dedi. Gözde’nin al-sat yapan bir şirket olduğunu ve bu iş için kurulduğunu dile getiren Karakaş, Yıldız Holding’in, sermaye artırımı kararı alan Gözde Finansal Hizmetler’deki hisse oranını süratle düşüreceğini ifade etti. Karakaş, “Küçük bir ortak olarak kalacağız. Öyle olmasa, neden bir perakende zinciri satın alalım? Bütün market zincirleri bizim müşterilerimizdir ve biz onlarla rekabet etmeyi hiç istemeyiz. Bilakis bunun bize zararı olur” diye konuştu.

YILDIZ, AİLENİN YATIRIM ARACI
Çatı şirketi Yıldız Holding’in halka arzının şimdilik söz konusu olmadığını vurgulayan Karakaş “Yıldız Holding’e şahısların özel mülkü, ailenin bir yatırım aracı gibi bakmak daha doğru. Diğer holdinglerde olduğu gibi geniş aile üyelerine dağıtılmış bir hisse yapısı yok. Neticede Yıldız Holding, iki kardeşin hissedar olduğu bir şirket. Hissedarlarının da yeni kaynak yaratmak için bu şirketi halka açacaklarını düşünmüyorum” dedi.

Godiva da borsaya geliyor
Dünyaca ünlü çikolata markası Godiva’nın ana hissedarı konumundaki Ülker Çikolata da halka arz edilecek. Ülker Çikolata, Besler, Akgıda ve Polinas’ı iki yıl içinde yaklaşık yüzde 60’a varan oranlarda halka açacaklarını belirten Cem Karakaş, “Küçük oranlardaki halka arzlar kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmiyor. Bu nedenle yüzde 60’a varan oranlarda halka açılmayı planlıyoruz” dedi.
Kaynak | Sabah
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: